а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнацица

(се) изнацицаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се нацица во доволна мера.
Англиски: suckle
Примери:
Бебето се изнацица и си заспа како јагне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи