а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнафрли

изнафрлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исфрли, нафрли нешто во голема количина, многу.
Англиски: pile up Албански: hedh të tëra
Примери:
Изнафрла се што му пречеше во моментот.
2. (се изнафрли) Се нафрли, се исипе по снагата.
Албански: hidhem
Примери:
Детето се изнафрли некакви мозолчиња по снагата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи