а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнафати

изнафатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фати нешто во голем број.
Англиски: catch Албански: kap, zë shumë
Примери:
Изнафати риби за вечера.
2. (се изнафати) Се фати, падне во стапица во голем број.
Албански: kapem, zihem
Примери:
Во мрежата се изнафатиле многу ракови.
Изведенки
изнафаќа несв.
изнафаќаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи