а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнафали

изнафалат; изнафален
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31900
1. Пофали некого многу, во голема мера.
Англиски: praise Албански: lavdëroj shumë
Примери:
Наводаџиката го изнафали момчето пред родителите на момата.
2. (се изнафали) Се фали многу.
Англиски: brag Албански: lavdërohem shumë
Примери:
Се изнафали самата пред гостите дека е многу вредна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи