а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаучи

изнаучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Научи многу работи одеднаш, или едно по друго.
Англиски: learn Албански: mësoj shumë, të gjitha
Примери:
Тој изнаучи повеќе занаети.
2. Научи некого на многу работи, пренесе некому многу знаење.
Англиски: teach Албански: mësoj, jap mësim
3. (се изнаучи) Се научи многу, прими многу знаење.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Децата изнаучија многу нова песнички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи