а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнатрча

изнатрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натрча во голем број, наеднаш.
Англиски: run Албански: vrapoj, ngaj
Примери:
Од сите страни изнатрчаа луѓе да го гасат пожарот.
2. (се изнатрча) Трча многу.
Албански: vrapoj shumë
Примери:
Децата се изнатрчаа по ливадите под селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи