а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаспие

(се) изнаспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наспие добро, доволно, колку што е потребно.
Англиски: sleep
Примери:
Се изнаспа слатко под сенката на лозницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи