а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнасобере

изнасоберат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насобере во голема мера, целосно.
Англиски: collect Албански: mbledh shumë, krejt
Примери:
Изнасобра книги за испитот.
2. (се изнасобере) Се насобере во голем број.
Англиски: gather Албански: mbledh, grumbulloj
Примери:
Се изнасобра многу народ пред дуќанот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи