а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнасмее

изнасмеат; изнасмеј, изнасмејте; изнасмеав, изнасмеавме, изнасмеаја; изнасмеал; изнасмеан; (ќе) изнасмеев, (ќе) изнасмееја; (ќе) изнасмеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8969
1. Насмее некого многу, силно.
Англиски: make laugh Албански: çon me qesh, bën shaka
Примери:
Кловнот ги изнасмеа дечињата до солзи.
2. (се изнасмее) Се насмее силно, во голема мера.
Англиски: laugh Албански: qesh fort
Примери:
Сите се изнасмеаја слатко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи