а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаслуша

(се) изнаслушаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25496
Се наслуша доволно во голема мера, се наслуша сѐ и сешто.
Англиски: listen
Примери:
Гостите се изнаслушаа убави староградски песни.
Се изнаслушавме секакви глупости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи