а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаскока

изнаскокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42789
1. Наскока во голем број од некое место.
Англиски: jump Албански: kërcej, hidhem
Примери:
Децата изнаскокаа во реката да се капат.
2. Скокне наеднаш во голем број.
Англиски: jump Албански: kërcej, hidhem
Примери:
Присутните изнаскокаа од своите места.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК