а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнасити

(се) изнаситат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43768
1. Се насити целосно, до крај.
Албански: ngihem, ngopem mjaft
Примери:
Откога се изнаситија, пијаните гости станаа од масата.
2. Ужива во туѓа несреќа.
Албански: ngihem, fryhem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Душманите се изнаситија на нејзината мака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК