а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнасили

изнасилат
Вид збор: Глагол, свршен
Натера, принуди некого да направи нешто против својата волја.
Англиски: force
Изведенки
1. изнасилува несв.
изнасилуваат
2. изнасилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи