а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнасилен

изнасилениот
Вид збор: Придавка
Што не е природен, што е насила направен.
Англиски: forced
Примери:
изнасилена веселост, изнасилена љубезност
Изведенки
1. изнасилено прил.
Пример: Звучи изнасилено
2. изнасиленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи