а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнасекира

изнасекираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Секира некого до крај, потполно.
Англиски: worry
Примери:
Децата го изнасекираа.
2. (се изнасекира) Се секира, се коси до крај.
Англиски: worry
Примери:
Многу се изнасекира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи