а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаседне

изнаседнат
Вид збор: Глагол, свршен
Седне изнаседне сите до еден.
Англиски: seat
Примери:
Изнаседнаа да нижат тутун.
Патниците изнаседнаа на своите места.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи