а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаруча

изнаручаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наруча, најаде некого многу, обилно.
Англиски: feed Албански: han, ushqehet shumë
Примери:
Бабата ги изнаруча децата и ги испрати на училиште.
2. (се изнаруча) Се наруча се најаде многу, обилно.
Англиски: satisfy Албански: han shumë, knaqem
Примери:
Тој добро се изнаруча од гравот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи