а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнароди

изнародат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Роди многу, во изобилство.
Албански: bën shumë fruta
Примери:
Лозјата изнародиле годинава многу грозје.
2. Роди многу деца.
Албански: lind shumë fëmijë
Примери:
Откога се премажи, изнароди многу деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи