а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнарече

изнаречат; изнаречи, изнаречете; изнареков, изнарекоа; изнарекол; изнарекле; (ќе) изнаречев, (ќе) изнаречеа; (ќе) изнаречел; изнаречен
Вид збор: Глагол, свршен
Рече многу работи, во еден здив.
Примери:
Таа во лутината изнарече многу глупости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи