а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнареди

изнаредат; изнаредил; изнаредија
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нареди многу, нареди сè.
Примери:
Ги изнареди сите пред себе.
2. (се изнареди) се нареди
Примери:
Сите се изнаредија во една озборувачка кампања.
Изведенки
изнаредува несв.
(се) изнаредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи