а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнараѓа

изнараѓаат
Вид збор: Глагол, свршен
изнароди
Англиски: bear
Примери:
Откога се премажи, таа изнараѓа едно чудо деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи