а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнарадува

(се) изнарадуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Се израдува, се нарадува многу на нешто.
Англиски: enjoy
Примери:
Старите многу му се изнарадуваа на внучето.
Тие се изнарадуваа со децата, со нивната весела смеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи