а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаприкаже

изнаприкажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прикаже, наприкаже многу, во голема мера.
Англиски: narrate Албански: rrëfej shumë
Примери:
Тој изнаприкажа многу работи за таа далечна земја каде што престојувал.
2. (се изнаприкаже) Се наприкаже доволно, многу.
Англиски: tell Албански: tregoj mjaft
Примери:
Дури се изнаприкажаа, помина многу време.
Изведенки
изнаприкажува несв.
изнаприкажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи