а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапреде

изнапредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испреде многу, напреде во голема количина.
Англиски: spin
Примери:
Изнапреде волна за килими и јамболлии.
2. (се изнапреде) Се напреде многу, во доволна мера.
Англиски: spin
Примери:
Се изнапредов оваа зима за цел живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи