а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапраша

(се) изнапрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Праша за многу работи, постави многу прашања.
Англиски: inquire Албански: pyes shumë
Примери:
Не можеше да се изнапраша за роднините во татковината.
2. Се испраша еден со друг.
Англиски: inquire Албански: pyes njëri tjetrin
Примери:
Не се беа виделе многу одамна, па сега не можеа да се изнапрашаат еден со друг за изминатите години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи