а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаправи

изнаправат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи многу нешта, многу работи.
Англиски: make
Примери:
Во куќата тој изнаправи се сам, без никој да му помогне.
Птиците ги изнаправија седалата.
Тој изнаправи многу лоши работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи