а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаполни

изнаполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Наполни многу, наполни се што било за полнење.
Англиски: fill
Примери:
Момите изнаполнија вода во стомните и тргнаа за дома.
Ги изнаполнија амбарите со жито.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи