а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапокрие

изнапокријат; изнапокриј, изнапокријте; изнапокрив, изнапокрија; изнапокрил; (ќе) изнапокриев, (ќе) изнапокриеја; (ќе) изнапокриел; изнапокриен
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие, напокрие многу.
Англиски: cover
Примери:
Бабата ги изнапокри децата со волнени покривачи и јамболлии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи