а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапише

изнапишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напише многу.
Англиски: write Албански: shkruaj shumë
Примери:
На писмената работа изнапишав дури три страни.
2. Напише многу без некоја смисла, без некој ред, сѐ и сешто.
Англиски: write Албански: shkruaj tepër
Примери:
Изнапишал тој во писмото многу работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи