а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапика

изнапикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31530
1. Напика нешто на некое место.
Англиски: stuff Албански: fus, shtie
Примери:
Во торбата изнапика книги, алишта и малку храна.
2. Смести на некое добро место, најчесто - работно место.
Примери:
Ги изнапика децата по разни министерства.
3. (се изнапика) Се напика некаде со мака, со сила.
Албански: fut, shtie