а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапие

изнапијат; изнапиј, изнапијте; изнапив, изнапија; изнапил; изнапиев, изнапиеја; изнапиел; изнапиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21139
1. Напие многу, сите со ред.
Англиски: drink Албански: jep të pi shumë
Примери:
Ги изнапи гостите вино и ракија.
2. (се изнапие) Се напие многу, колку што има потреба.
Албански: pi shumë
Примери:
Се изнапи од виното.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи