а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапее

(се) изнапеат
Вид збор: Глагол, свршен
Се напее многу, до задоволување.
Англиски: sing
Примери:
На славата се изнапеавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи