а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапасе

изнапасат; изнапаси; изнапасете; изапасов, изнапасоа; изнапасол; изнапасле; (ќе) изнапасев, (ќе) изнапасеа;: (ќе) изнапасел; изнапасен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напасе многу, во доволна мера.
Англиски: graze Албански: kullot shumë
Примери:
Ги изнапасов козите во најубавата ливада.
2. (се изнапасе) Се напасе многу, во доволна мера.
Англиски: graze Албански: kullot mjaft
Примери:
Овците се изнапасоа добро.
Изведенки
изнапасува несв.
(се) изнапасуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи