а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнапари

(се) изнапарат
Вид збор: Глагол, свршен
Се напари, настрада многу.
Примери:
Се изнапари од тој човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи