а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаоблече

изнаоблечат; изнаоблечи, изнаоблечете; изнаоблеков, изнаоблекоа; изнаоблекол; изнаоблекле; изнаоблечен; (ќе) изнаоблечев,(ќе) изнаоблечеа; (ќе) изнаоб ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наоблече многу облека.
Англиски: dress Албански: vesh
Примери:
Изнаоблече едни дебели џемпери.
2. Изнаоблече некого со многу облека.
Англиски: dress Албански: vesh shumë
Примери:
Ги изнаоблече децата, ќе се испотат.
3. (се изнаоблече) се наоблече
Англиски: dress Албански: vishem
Примери:
Се изнаоблече добро, па излезе надвор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи