а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаноси

изнаносат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надонесе нешто во големо количество.
Англиски: carry Албански: mbart, sjell
Примери:
Изнаноси суви гранки од планината.
2. (се изнаноси) Изнаноси нешто доволно долго време.
Англиски: wear Албански: mbaj, vesh
Примери:
Се изнаноси свилени кошули.
Му се изнаноси на палтото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи