а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнамести

изнаместат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намести сѐ што било за местење.
Англиски: arrange Албански: vendos
Примери:
Изнаместија по масите секакви јадења.
Конечно изнаместивме дома, завршивме со варосувањето.
2. Смести повеќемина некаде, на работа, да престојува и сл.
Англиски: arrange Албански: vendos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги изнамести и децата на добри места.
Ги изнаместија гостите во најубавите соби.