а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнамачка

изнамачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачка многу, во голема количина.
Англиски: spread Албански: lyej
Примери:
Изнамачка путер на сите лепчиња.
2. Намачка, истрие добро.
Англиски: rub Албански: lyej, fërkoj
Примери:
Го изнамачка детето со сало.
3. (се изнамачка) се намачка
Англиски: rub Албански: lyej, fërkoj
Примери:
Се изнамачка со крем по целото тело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи