а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнамачи

изнамачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачи некого многу да прави нешто.
Англиски: torture Албански: mundoj, torturoj
Примери:
Ги изнамачија децата, по цел ден нижеа тутун.
Последниот роман го изнамачи.
2. (се изнамачи) се измачи
Англиски: torment Албански: mundohem
Примери:
Се намачи додека ги изгледа децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи