а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изналути

(се) изналутат
Вид збор: Глагол, свршен
Се налути многу некому.
Англиски: anger
Примери:
Се изналутија еден на друг.
Тој се изналути што не го викнале порано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи