а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изналета

(се) изналетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се налета многу, доволно, до задоволување.
Англиски: fly
Примери:
Гулабите се изналетаа денес, цел ден се пуштени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК