а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изналепи

изналепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54638
Излепи, налепи во голема количина, сè што е за лепење.
Примери:
Ги изналепија тапетите за еден ден.
Момчињата ги изналепија плакатите на нашиот кандидат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК