а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изналежи

(се) изналежи; изналежи, изналежете; изналежав, изналежаа; изналежал; изналежан; изналежев, изналежеа; изналежел; изналежен
Вид збор: Глагол, свршен
Се належи многу, доволно.
Англиски: lie
Примери:
Се изналежавме денес под сенките крај реката.
Изведенки
изналежува несв.
(се) изналежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК