а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изналегне

изналегнат; изналегни, изналегнете; изналегнав, изналегнаа; изналегнал; изналегнат; (ќе) изналегнев, (ќе) изналегнеа; (ќе) изналегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32547
Легне да спие сѐ од ред, сите до еден.
Примери:
Изналегнаа на рогозината да спијат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК