а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакупи

изнакупат
Вид збор: Глагол, свршен
Накупи многу работи одеднаш, купи нешто во голема количина.
Англиски: buy
Примери:
Изнакупи играчки за сите деца.
Изведенки
изнакупува несв.
изнакупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи