а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакрши

изнакршат
Вид збор: Глагол, свршен
Искрши, накрши многу, во голема количина.
Англиски: break
Примери:
Изнакрши суви гранки и почна да ги товара на магарето.
Изнакрши јајца во тавата, извади од качето сирење и ја принесе вечерата на софрата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК