а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакрка

(се) изнакркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Крка, јаде многу, во голема количина.
Употреба: Разговорно
Примери:
Се изнакркаа, се изнапија па станаа да си одат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК