а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакрене

изнакренат
Вид збор: Глагол, свршен
Крене повеќемина по нешто; крене многу нешта.
Англиски: rise
Примери:
Жените ги изнакренаа котлите на глава и тргнаа за дома.
Изнакрена сѐ што можеше да крене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи