а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакрева

изнакреваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Крене многу, во голема количина.
Англиски: lift Албански: ngrit, ngre shumë
Примери:
Изнакревал тој товар во животот како никој друг.
2. Крене, земе, понесе со себе нешто во голема количина.
Англиски: carry Албански: ngre, merr
Примери:
Луѓето изнакреваа од куќите сѐ што можеа да носат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК