а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакраде

изнакрадат; изнакради, изнакрадете; изнакрадов, изнакрадоа; изнакрал; (ќе) изнакрадев, (ќе) изнакрадеа; (ќе) изнакрадел; изнакраден
Вид збор: Глагол, свршен
Искраде, накраде многу, во голема количина.
Англиски: steal
Примери:
Готвачката изнакрала од кујната многу продукти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК